За поточний рік в Запоріжжі відремонтували більше 17000 кв.м. покрівель, замінили більше 6300 м.п. трубопроводів, більше 4800 од. запірної арматури, 5400 м.п. каналізації, 5500 м.п. електромереж, відремонтували 4700 м.п. міжпанельних швів, замінили більше 30 каналізаційних випусків, відремонтували з 4 десятки під’їздів в будинках, які обслуговує "Місто для людей" *. І це далеко не вичерпний перелік робіт. За які кошти вдалося виконати ремонти в 2020, і що робити, щоб оновлення відбулись саме у вашому будинку вже наступного року?
*цифри названі без урахування результатів роботи в поточному місяці
Левову частку житлового фонду міста складають будинки, які були збудовані 50-60, а то і більше років тому. Такий солідний для будівлі вік вимагає уваги, як до інженерних мереж, так і до конструктивних елементів.
Наприкінці 2017 року старі звичні ЖЕКи припинили свою роботу, і мешканці багатоквартирних будинків мали самостійно обрати управлінця на свій смак, або створити ОСББ та керувати справами будинку самостійно. Принаймні так було задумано, а на практиці більшість мешканців з управлінцем так і не визначились. Тоді в Запоріжжі, як і в інших містах, провели конкурс на обрання керуючиї компаній для таких будинків. Частиною багатоповерхівок міста почала опікуватись керуюча компанія “Місто для людей”. Основою для подальшої співпраці між компанією та будинками став типовий договір - тобто універсальний перелік найбільш необхідних послуг, без яких багатоквартирний будинок складно уявити.
Куди йдуть гроші співвласників, і чому їх не завжди вистачає на ремонт
Більша частка з суми, яку співвласники щомісячно сплачують за управління їхнім будинком, згідно з договором, йде: на оплату освітлення місць загального користування, електропостачання ліфтів, насосів підкачування води, завдяки яким створюється тиск для подачі води на верхні поверхи, дератизацію (травлю щурів), дезінсекцію (травлю комах), прибирання прибудинкової території, під’їзду (за типовим договором це підмітання вологим віником раз на тиждень), перевірку димовентиляційних каналів, технічне обслуговування мереж електропостачання, інженерних мереж - як, наприклад, запуск опалення; роботу цілодобової аварійної служби тощо.
Поточні ремонти закладені в типовий договір на обслуговування багатоквартирного будинку, але на них йде тільки решта від витрат на інші послуги. І виконують їх за рахунок накопичень на будинку, які можна зібрати, якщо в будинку немає суттєвої кількості боржників.
Можливість змінити умови обслуговування - індивідуальний договір
Багатоповерхівка по вул. Лахтинській, 3. Цей будинок зовсім нещодавно перейшов на умови індивідуального договору. Одним з ключових побажань мешканців цього будинку був ремонт цоколю та примикання. Мешканці уклали з управлінцями прямий договір, в ньому прописали ті ремонтні роботи та послідовність їх виконання, які хауз менеджер разом з активістами цього будинку визначили як пріоритетні задачі. Мешканці були здивовані тим, що так швидко вдалось розпочати ремонт після укладання індивідуального договору. Зараз роботи по ремонту цоколя вже завершені. Після цього заплановано виконати ремонт сухих колодязів перед шістьма під’їздами, а також висотні роботи на покрівлі, заміна вітрової планки. Мешканці співпрацюють з хауз менеджером, спілкуються телефоном, висловлюють побажання або зауваження.
Будинок №17 по вулиці Узбекистанській більше року обслуговується за умовами індивідуального договору. Тут є ініціативна група, старша по будинку, яка бере активну участь в управлінні будинком та обранні робіт. До того ж тут хороша платіжна дисципліна, що в сукупності дозволяє виконувати поточні ремонтні роботи регулярно і в достатньому об’ємі, щоби не лише підтримувати, але і поступово оновлювати мережі та конструктивні елементи в будинку. Тут виконали ремонт обох під’їздів, відремонтували козирки ганків, ремонтували міжпанельні шви за заявками мешканців, відремонтували близько 150 кв.м. покрівлі на будинку. Виконували також і роботи у підвалі - проводили герметизацію трубопроводів, замінювали старі ділянки трубопроводів гарячого водопостачання. В одному з під’їздів замінено каналізаційний випуск.
Саме активна участь мешканців, співпраця з ними та своєчасні оплати за послугу управління дозволяють спокійно планувати та виконувати поточні ремонти, вони здійснюються з накопичувальної статті тарифу.
За типовим договором також можливо оновлювати будинок
Поточні ремонти виконуються не лише за індивідуальним договором, якщо мешканці роблять регулярні та повні внески за управління багатоквартирним будинком. Наприклад, в багатоповерхівці по вул. Професора Толока, 20 лише за останні пару місяців відремонтували більше 100 кв.м. покрівлі, відремонтували один з під’їздів, ганок. Влітку під час сильної зливи тут вийшла з ладу зливова каналізація, але завдяки тому, що на будинку були накопичені кошти, налагодити зливоприймачі та ліквідувати наслідки негоди вдалося оперативно. Окремі боржники в будинку є, але більша частина мешканців сплачує за послуги, чим забезпечує поступове виконання ремонтів.
Саме активність мешканців, постійний зворотний зв’язок з хауз менеджером, увага до власної домівки, заявки від мешканців та регулярні і повні оплати за послугу управління дозволяють піклуватися про дім та поволі ремонтувати та оновлювати його.
Нова можливість - інвестиційний договір на ремонт будинку
Як повідомили в керівництві компанії, в наступному році мешканці зможуть замовляти ремонти в будинках, навіть якщо коштів не вистачає. Керуюча компанія "Місто для людей" пропонує своїм клієнтам виконання ремонту невідкладно, а розрахунок можна буде здійснювати поступово, наприклад, впродовж цілого року, а головне - без відсотків. Для цього треба звернутись до компанії для укладання інвестиційного договору.
"В цьому році "Місто для людей" вперше запропонувало мешканцям можливість отримати ремонт одразу, а розрахунок здійснювати з часом. Такі можливості ми надали також для ОСББ. Таким чином ми виконали те, що запланували минулого року - поглибили співпрацю з будинками такої форми управління. Ми розуміємо, наскільки зношений житловий фонд, і бачимо, наскільки непросто мешканцям накопичувати кошти на його оновлення. Рішенням проблеми став інвестиційний договір", - розповів директор керуючої компанії "Місто для людей" у Запоріжжі Богдан Лозниця.
За його словами, після вирішення проблеми аварійності наступним кроком має стати підвищення енергоефективності будинків.
Як повідомляє прес-служба керуючої компанії, наступного року керуюча компанія "Місто для людей" пропонує можливості індивідуального та інвестиційного договору та договорів усім, хто бажає оновити будинок, виконати необхідний ремонт, незалежно від того обслуговується будинок в керуючій компанії, чи в ОСББ.
Довідково:
Дізнатись про можливості індивідуальних та інвестиційних договорів можна у вашого хауз менеджера, або звернувшись до керуючої компанії за номером цілодобового колл-центру “Місто для людей” в Запоріжжі 067 400 1008. З вами зв'яжеться представник компанії та проконсультує щодо укладання договору.
Також залишити планову заявку, висловити побажання чи зауваження, замовити консультацію щодо укладання договору можна, заповнивши форму зворотного зв’язку на сайті керуючої компанії https://mdl.com.ua/.